Duyuru
Üniversiteler Afet ve Acil Durum Merkezleri Platformu (AYMEP) 3. Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
8 Ağustos 2022 | 14:44
Üniversiteler Afet ve Acil Durum Merkezleri Platformu (AYMEP) 3. Değerlendirme Toplantısı Yapıldı-1

22.12.2021 tarihinde, İçişleri Bakanı Sn. Süleyman SOYLU başkanlığında, AFAD Daire Başkanları ile 39 Üniversitenin Rektörleri ve Afet Yönetimi konularında çalışmalar yapan 42 Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlerinin katılımı ile Ankara Gölbaşı’nda düzenlenen Üniversiteler Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri Platformu (AYMEP) Değerlendirme Toplantısının üçüncüsü 28-29 Temmuz 2022 tarihleri arasında Fırat Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Misyonu, “Üniversitelerde afet araştırma, uygulama, yönetimi ve eğitimi ile ilgili konularda faaliyet gösteren merkezleri AFAD koordinasyonunda bir araya getirerek iletişim ve işbirliği yapılmasını sağlamak, yapılan çalışmaları izlemek ve değerlendirmek” olarak belirlenen AYMEP Platformu, kısaca AFAD ile Üniversitelerimizde Afet Yönetimi üzerine faaliyet gösteren Uygulama ve Araştırma Merkezlerini bir araya getirerek, Afete dirençli Türkiye için bütünleşik afet yönetimi bakış açısıyla, ülkemizin afet risklerini minimuma indirebilmek amacıyla ilgili konularda komisyonlar oluşturarak, mevcut durum değerlendirmeleri yapmayı, çözüm odaklı ortak projeler üretmeyi hedeflemektedir.

Bu kapsamda 3. AYMEP toplantısında öncelikle 08.07.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Türkiye Afet Risk Azaltma Planı (TARAP) tanıtımı ve Türkiye’nin 81 ilinde tamamlanan İl Afet Risk Planları (İRAP)’nın değerlendirmesi yapılmıştır. AYMEP’in amaçları doğrultusunda misyon ve vizyonunun kararlaştırılması sonrasında, AYMEP’in 5 adet çalışma teması belirlenmiştir. AYMEP Platformunda yer alan Gazi Üniversitesi Deprem Mühendsiliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEMAR), belirlenen alt komisyon çalışmalarında bulunacaktır. Bununla beraber toplantı sırasında 4. Uluslararası Afet Yönetimi Kongresinin Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılmasına, 4. AYMEP toplantısının talip olan üniversiteler arasından AFAD Başkanlığının belirleyeceği bir üniversitede, Eylül (2022) ayı içerisinde yapılmasına karar verilmiştir.

 

 

background image