ANKARA İLİ GÖLBAŞI İLÇESİ AFET FARKINDALIK UYGULAMALI EĞİTİMİ
4 Ocak 2023 | 19:47

Toplumda, afet öncesi, anı ve sonrasında doğru davranış becerilerinin uygulama yoluyla kazanılması amacıyla AFAD Başkanlığı, Ankara ili Gölbaşı ilçesinde hastane, kamu binası, KYK yurdu, fabrika ve mahalle gibi alanları kapsayan uygulamalı bir eğitim gerçekleştirdi. Yaklaşık 3900 vatandaşın katıldığı uygulamalı eğitimde AFAD, ilgili kamu kurum ve kuruluş çalışanları ile sivil toplum kuruluşlarından 254 personel katıldı.

Mevlana Parkı'ndaki deprem toplanma alanına İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail ÇATAKLI, AFAD Başkanı Yunus SEZER’in Ankara Vali Yardımcısı Zafer ORHAN, Gölbaşı Kaymakamı Erol RÜSTEMOĞLU, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan ŞİMŞEK, İlçe Jandarma Komutanı Mikail ARIKAN, İlçe Emniyet Müdürü Yılmaz DOĞAN katıldı.

Sirenlerin çalmasıyla vatandaşlar, deprem toplanma alanı olan Mevlana Parkı’na geldi. AFAD Başkanı Yunus Sezer, 2022 yılını Afet Tatbikat Yılı olarak belirlediklerini ifade ederek, bu uygulamalar ile eğitimi davranışsal hale getirmeyi planladıkların söyledi. Kasım ayında tüm Türkiye’yi kapsayacak büyük bir deprem tatbikatının, Gölbaşı’nda yapılan bu tatbikatın onun öncesinde bir ön hazırlık olduğunu anlattı.

Bu çalışma kapsamında; AFAD Farkındalık ve Gönüllük Dairesi Danışmanı olarak görev yapan, Üniversitemiz Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Dr. Cemile ÖZTÜRK AKCA tarafından her alan özelinde planlanan çalışmalar ve geliştirilen farklı alanlara özel ölçülebilir kriterler saha gözlemcileri tarafından, uygulamalı eğitim sırasında katılımcılara uygulanmıştır.

Uygulamalı eğitim anı ve sonrasında yapılacak olan tüm değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkacak raporlarda eğitimlerde kullanılmak üzere geliştirilmesi gereken yönler tespit edilecektir.

Uygulamanın tüm illere yaygınlaştırılmasıyla elde edilecek bilgiler ışığında; 2022 yılı ve sonrasında gerçekleştirilecek olan afet ve acil durum eğitimlerinin etkinlik ve etkililiğini artırmak amacıyla kullanılacaktır. Çıktılar, eğitimler ile “hazırlıklı olmak ve bildiklerini doğru davranışa dönüştürebilmek” amacına ulaşabilmek için yeni eğitim planlamalarında kullanılacaktır.

Bu çalışma kapsamında elde edilen veriler ışığında 2023 yılında bir benzeri İstanbul ili Silivri ilçesinde uygulanması planlanmaktadır.

background image